Seminář o diferenciálních rovnicích PDF Tisk

Vedoucí semináře:

Archiv minulých seminářů

Tradiční seminář o diferenciálních rovnicích se koná (obvykle) každé pondělí od 12:00 do 13:30 v učebně M5 (přízemí vpravo a na konci chodby opět vpravo) budovy Ústavu matematiky a statistiky (budova č. 8) v areálu Přírodovědecké fakulty (Kotlářská 2). Neobsazené termíny přednášek jsou průběžně doplňovány. V jednání jsou přednášky účastníků našeho semináře a dalších hostů ze zahraničí.

Program semináře v akademickém roce 2017/2018

27. 11. 2017, 12:00 [učebna M5]
doc. RNDr. Michal Veselý, Ph.D. (Ústav matematiky a statistiky, PřF MU)
Kritické oscilační konstanty pro lineární a pololineární rovnice.

13. 11. 2017, 12:00 [učebna M5]
Maria Guadalupe Macias Morales, Ph.D. (Universidad Nacional Autónoma de México, Mexico City)
On the Fourier transform in the context of the Henstock–Kurzweil integral.

Abstrakt
In this talk some properties of the Fourier transform are presented, using Henstock-Kurzweil integral over non classic spaces.

30. 10. 2017, 12:00 [učebna M5]
Mgr. Vojtěch Růžička, Ph.D. (Ústav matematiky a statistiky, PřF MU)
Nonoscillation of even order half-linear differential equations.

23. 10. 2017, 12:00 [učebna M5]
Assoc. prof. Rakib Efendiev. Ph.D. (Baku State University, Ázerbájdžán)
Inverse spectral problem for Hill operator on lasso graph.

2. 10. 2017, 12:00 [učebna M5]
Apl. Prof. Dr. Stefan Hilger (Katholische Universität Eichstätt-Ingolstadt, Německo)
$p$-deformation.

Abstrakt
In this talk we are going to present the general notion of $p$-deformation. $p$-deformation is connected to the well-known $q$-deformation by the simple quadratic relation $p = \frac{q + q^{-1}}2$. $p$-deformed algebras have representations in terms of $q$-difference operators. It turns out that this $p$-calculus is much more symmetric and smooth than its $q$ counterpart. We will indicate how the limit $p \to \pm 1 \Leftrightarrow q \to \pm 1$ can be performed in a very smooth and consistent manner. Within this context we will establish connections to classical algebras, Lie algebras and superalgebras.

25. 9. 2017, 12:00 [učebna M5]
doc. RNDr. Jan Čermák, CSc. (Ústav matematiky, FSI VUT Brno)
Stabilita diferenciálních rovnic se zpožděním a jejich diskretizací (profesorská přednáška).

21. 9. 2017, 9:00 [zasedací místnost ÚMS]
Prof. Kodai Fujimoto (Osaka Prefecture University, Japonsko)
Existence and nonexistence of limit cycles for Liénard-type equation with $\varphi$-Laplacian.

Aktualizováno Pondělí, 30 Říjen 2017 11:38