Seminář o diferenciálních rovnicích PDF Tisk

Vedoucí semináře:

Archiv minulých seminářů

Tradiční seminář o diferenciálních rovnicích se koná (obvykle) každé pondělí od 12:00 do 13:30 v učebně M5 (přízemí vpravo a na konci chodby opět vpravo) budovy Ústavu matematiky a statistiky (budova č. 8) v areálu Přírodovědecké fakulty (Kotlářská 2). Neobsazené termíny přednášek jsou průběžně doplňovány. V jednání jsou přednášky účastníků našeho semináře a dalších hostů ze zahraničí.

Program semináře v akademickém roce 2017/2018

21. 9. 2017, 9:00 [zasedací místnost ÚMS]
Prof. Kodai Fujimoto (Osaka Prefecture University, Japonsko)
Existence and nonexistence of limit cycles for Liénard-type equation with $\varphi$-Laplacian.

25. 9. 2017, 12:00 [učebna M5]
doc. RNDr. Jan Čermák, CSc. (Ústav matematiky, FSI VUT Brno)
Stabilita diferenciálních rovnic se zpožděním a jejich diskretizací (profesorská přednáška).

2. 10. 2017, 12:00 [učebna M5]
Apl. Prof. Dr. Stefan Hilger (Katholische Universität Eichstätt-Ingolstadt, Německo)
$p$-deformation.

Abstrakt
In this talk we are going to present the general notion of $p$-deformation. $p$-deformation is connected to the well-known $q$-deformation by the simple quadratic relation $p = \frac{q + q^{-1}}2$. $p$-deformed algebras have representations in terms of $q$-difference operators. It turns out that this $p$-calculus is much more symmetric and smooth than its $q$ counterpart. We will indicate how the limit $p \to \pm 1 \Leftrightarrow q \to \pm 1$ can be performed in a very smooth and consistent manner. Within this context we will establish connections to classical algebras, Lie algebras and superalgebras.

23. 10. 2017, 12:00 [učebna M5]
Assoc. prof. Rakib Efendiev. Ph.D. (Baku State University, Ázerbájdžán)
Inverse spectral problem for Hill operator on lasso graph.
Aktualizováno Pondělí, 18 Září 2017 11:13