Zpět
Požadavky k SZZ – specializace Modelování a výpočty
Státní závěrečná zkouška sestává z obhajoby bakalářské práce a z ústní zkoušky.
Charakteristika závěrečné práce a její obhajoba
Zpracováním bakalářské práce student prokazuje orientaci v problematice dané tématem práce a schopnost odborné práce pod vedením vedoucího. U obhajoby bakalářské práce se hodnotí porozumění tématu a úroveň prezentace.
Charakteristika ústní zkoušky
Účelem zkoušky je prověřit, že absolvent je schopen vést debatu na odborné úrovni. Absolvent získá solidní matematické základy a základní znalosti z oblastí numerických metod, diferenciálních a diferenčních rovnic, statistiky, deterministického i stochastického modelování, nelineární dynamiky a jejich počítačové implementace včetně dobré představy o aplikacích, a bude schopen
- efektivně používat standardní modely používané v mnoha vědních oborech (ekonomie, populační biologie, ekologie, biochemie, medicína, neurověda, epidemiologie, fyzika atd.),
- lépe se orientovat ve zvolené oblasti exaktních a společenských věd,
- analyzovat daný problém a navrhnout pro něj matematický model a odpovídající výpočetní postup,
- dobře se orientovat v oblasti informačních technologií (programování, databáze, sítě),
- přesně formulovat postup řešení problému a spolupracovat na algoritmizaci a počíıtačové implementaci, za účelem jeho studia, simulace nebo predikce. Získané výsledky umí správně interpretovat.
Technická realizace
U ústní zkoušky student obdrží tři otázky, dvě z okruhu A společných oblastí znalostí programu Matematika a jednu ze znalostí své specializace, které jsou uvedeny v okruhu B.
Vymezení rozsahu otázek k ústní zkoušce
A. Společný okruh – základy matematiky
- Základní algebraické struktury.
Grupa, okruh, obor integrity, těleso. Homomorfismy a jejich jádra, podstruktury. Dělitelnost v komutativním okruhu, ireducibilita, okruh s jednoznačným rozkladem. Základy elementární teorie čísel. Okruhy polynomů.
- Lineární algebra a analytická geometrie.
Matice a operace s maticemi, soustavy lineárních rovnic. Vektorové prostory, podprostory, báze, lineární zobrazení, lineární a kvadratické formy. Prostory se skalárním součinem. Afinní a euklidovská geometrie.
- Spektrální teorie v prostorech konečné dimenze.
Vlastní čísla a vlastní vektory. Podobnost matic, Jordanův kanonický tvar. Samoadjungované a unitární operátory. Singulární rozklad matice, pseudoinverzní matice. Aplikace na řešení soustav lineárních rovnic.
- Základy diskrétní matematiky.
Výroková logika. Základy teorie množin (množiny, zobrazení, relace). Elementární kombinatorika (variace, kombinace, princip inkluze a exkluze). Základy teorie grafů.
- Diferenciální počet.
Elementární funkce, limity a spojitost, derivace a její geometrický význam, vyšetřování průběhu funkce, lokální a globální extrémy, věty o střední hodnotě, l'Hospi\-talovo pravidlo, parciální a směrové derivace, diferenciál funkcí a zobrazení, Taylorův polynom, implicitní a inverzní funkce, vázané extrémy.
- Integrální počet.
Primitivní funkce, metody integrace, konstrukce Riemannova integrálu a jeho vlastnosti, nevlastní integrál, věta o transformaci integrálu, základní příklady transformací, integrály závislé na parametru, křivkový a plošný integrál prvního a druhého druhu, geometrické a fyzikální aplikace určitého integrálu.
- Míra a integrál.
Definice a konstrukce míry, borelovské a lebesgueovsky měřitelné množiny, měřitelné funkce, abstraktní a Lebesgueův integrál, Lebesgueovy věty o limitním přechodu, vzájemný vztah Riemannova a Lebesgueova integrálu, věta o substituci, Fubiniova věta, beta a gama funkce.
- Nekonečné řady a metrické prostory.
Kritéria konvergence číselných řad, absolutní a neabsolutní konvergence, Riemannova věta o přerovnání. Posloupnosti a řady funkcí, stejnoměrná konvergence, derivování a integrování posloupností a řad funkcí, mocninné řady, poloměr konvergence, Taylorova řada. Metrický prostor, konvergence, otevřené a uzavřené množiny, spojitá a lipschitzovská zobrazení, úplné a kompaktní prostory, prostor spojitých funkcí, prostory $L^p$, Banachova věta o pevném bodu a její aplikace.
- Základy numerické matematiky.
Iterativní numerické řešení rovnic (řešení nelineární rovnice, systémů lineárních a nelineárních rovnic), základy numerické optimalizace (metoda nejmenších čtverců, metoda zlatého řezu, metoda půlení intervalu apod.).
- Základy teorie pravděpodobnosti.
Kolmogorova axiomatická definice pravděpodobnosti, podmíněná pravděpodobnost. Bayesův vzorec. Náhodné veličiny a vektory, jejich číselné charakteristiky. Distribuční funkce, pravděpodobnostní funkce, hustota. Příklady diskrétních a spojitých rozdělení. Zákon velkých čísel a centrální limitní věta.
- Základy statistiky.
Náhodný výběr a statistiky, nestrannost a konzistence. Testování hypotéz, příklady jednovýběrových a dvouvýběrových testů, základy teorie odhadu.
- Základy finanční a pojistné matematiky.
Jednoduché úročení a diskontování, složené a spojité úročení a diskontování, investice, současná a budoucí hodnota, vnitřní míra výnosnosti, doba návratnosti, spoření, důchody, úvěry, dluhopisy, durace a konvexita.
B. Okruh specializace Modelování a výpočty - Spojité deterministické modely.
Základy teorie obyčejných diferenciálních rovnic a systémů (především autonomních) a jejich aplikace, standardní spojité modely reálných procesů z různých vědních oblastí, předpoklady, konstrukce modelu, základy kvalitativní analýzy. - Diskrétní deterministické modely.
Základy teorie diferenčních rovnic a systémů (především autonomních) a jejich aplikace, standardní diskrétní modely reálných procesů z různých vědních oblastí, předpoklady, konstrukce modelu, základy kvalitativní analýzy s důrazem na souvislosti mezi diskrétním a spojitým modelováním, jejich odlišnosti. - Výpočetní matematické systémy.
Základní znalosti o výpočetní matematice (binární zápis čísla, floating point number system), základní typy matematického softwaru a jejich odlišnosti, příklady praktických úloh využívajících lineární algebru a jejich algoritmizace (populační modely, markovské řetězce, soustavy rovnic a nerovnic, metoda nejmenších čtverců, geometrie a grafika), souvislosti s důležitými pojmy lineární algebry. - Lineární statistické modely.
Lineární regresní model, odhady parametrů a jejich vlastnosti, testování hypotéz, konfidenční a predikční intervaly, výběr a diagnostika modelu, multikolinearita a model s neúplnou hodností. - Numerické interpolační metody.
Lagrangeův a Newtonův interpolační polynom, chyba polynomiální interpolace, iterovaná interpolace, Hermiteův interpolační polynom, kubické interpolační splajny. - Numerické metody diferenciálního a integrálního počtu.
Numerické derivování (formule založené na derivaci interpolačního polynomu a rozvoji do Taylorovy řady), numerické integrování (kvadraturní formule, stupeň přesnosti a chyba, Gaussovy kvadraturní formule, Newtonovy-Cotesovy kvadraturní formule, složené kvadraturní formule).
|