Hlavní nadpis.

Jiný nadpis.

obrazek
Sekce matematiky

Zámek Mikulov je barokní zámek, který se nachází v těsné blízkosti centra města Mikulov. Město leží v okrese Břeclav nedaleko hranic s Rakouskem, ve vinařské oblasti Pavlovských vrchů. Komplex budov stojí na Zámeckém kopci a společně se svatým kopečkem tvoří jednu z dominant města. Prostory slouží jako stálá expozice Regionálního muzea v Mikulově se zaměřením na vinařství a historii zámku i jako příležitostné dějiště kulturních akcí, jako je každoroční vinobraní.

Na místě mikulovského zámku původně stál kamenný románský hrad z dob Přemyslovců. Ve 13. století připadl Lichtenštejnům a začal být přestavován do gotické podoby. Lichtenštejnové v roce 1560 hrad prodali Ladislavu Kereczenyimu, který začal s přestavbou hradu na barokní zámek. Když se v roce 1575 stali novými majiteli Ditrichštejnové, pokračovali s rozsáhlými přestavbami, které vyvrcholily za Františka z Ditrichštejna.

V roce 1719 zámek při požáru města vyhořel, byl však následně obnoven. V roce 1805 si zdejší prostory vybral Napoleon Bonaparte pro vyjednání o mírových smlouvách mezi Francouzským a Rakouským císařstvím. Dne 26. července 1866, po porážce rakouských vojsk v bitvě u Sadové, zde bylo podepsáno příměří mezi Rakouskem a Pruskem, známé jako "Mikulovské příměří". Potřebám Ditrichštejnů zámek sloužil až do roku 1945, kdy v rámci osvobozeneckých bojů opět vyhořel. Později byl znovu vystavěn podle návrhu architekta Otakara Oplatka.


Valid HTML 4.01
          Transitional