Systémy počítačové algebry

Stručně si představíme systém Maple a uvedeme odkazy na další systémy počítačové algebry.

Maple - projekt Maple se vyvíjí od 80. let v Maple Waterloo Software a dá se říci, že je prvním z moderních systémů, který v sobě kromě rozsáhlých algebraických manipulací obsahuje i implementace numerických metod, knihovny speciálních funkcí a v neposlední řadě také velmi propracovanou grafiku. Navíc je důsledně odděleno uživatelské rozhraní od vlastního jádra systému. Uživatel má také možnost tvořit tzv. zápisníky, kde lze kombinovat text, vstupy, výstupy i grafiku. Z těchto důvodů je vhodný jak pro zpracování úkolů, tak pro vytváření protokolů (podporována je i konverze do formátu LATEX). Poslední verze Maplu přináší i možnosti hypertextového propojování jednotlivých zápisníků, používání záložek pro rychlé odkazování a export do jazyka HTML. Dalšími výhodami Maplu jsou jeho dostupnost pro prakticky všechny běžně užívané operační systémy (MS DOS, MS WINDOWS, SCO UNIX, BSD UNIX, SUN Solaris, Macintosh, Silicon Graphics, Next, ...), poměrně nízké nároky na hardware (2-6 MB RAM, 10MB místa na disku) a jasně a dobře definovaná syntaxe.

Shrňme si do několika bodů základní možnosti systému Maple (ty jsou vlastní i ostatním CAS systémům).

Domovská stránka výrobců Maplu Maple Waterloo Software na Internetu je na
http://www.maplesoft.com. K nejlepším místům na Internetu věnovaným problematice Maplu patří i Maple bilingual na:
http://sunsite.informatik.rwth-aachen.de/maple/maplev.html.

Další zdroje informací o Maplu je možno nalézt např. na:
http://web.mit.edu/afs/athena.mit.edu/software/maple/www/home.html
http://www.indiana.edu/~statmath/math/maple

Užitečné informace poskytují i skupiny Netnews sci.math.symbolic a comp.soft-sys.math.maple.

Domovská stránka českého Klubu uživatelů Maplu se nachází na :
http://www.fi.muni.cz/~hrebicek/maple/.


Mathematica firmy Wolfram Research Inst (http://www.wolfram.com/) je zatím asi nejpoužívanějším CAS systémem (díky velice agresivní obchodní politice a designu vyhovujícímu plně inženýrským potřebám). Většina materiálů projektu CALC je také určena pro tento systém. Možnosti jsou obdobné jako u systému Maple.


Derive firmy Soft Warehause je jednoduchým programem pro symbolické výpočty, ovládaný pomocí systému menu. Jeho jednoduchost a nízké hardwarové požadavky ho umožňují používat prakticky na jakémkoliv počítači PC ihned pouze po krátkém zaškolení (512 kB RAM, jedna disketová mechanika, grafická karta CGA a vyšší). Domovská stránka je http://www.chartwellyorke.com/derive.html a problematikou Derivu se zabývá diskusní skupina derive-news@mailbase.ac.uk.


Mezi další obecné CAS systémy patří např. Axiom
( http://www.nag.co.uk/symbolic_software.asp),
a Mupad ( http://math-www.uni-paderborn.de/MuPAD/)


Roman Plch
1999-01-18