Miroslav Laitoch



Narozen: 22. února 1922 v Olomouci


Miroslav Laitoch maturoval na reálce v Olomouci (1940). Potom během války pracoval jako řidič tramvaje a dělník v elektrotechnické továrně. Po osvobození se přihlásil na Masarykovu univerzitu v Brně a v letech 1945-48 zde studoval matematiku a deskriptivní geometrii. Po úspěšném ukončení studia nastoupil do učitelské praxe na gymnázium v Bílovci. Touha po dalším rozšiřujícím studiu matematiky ho však již po roce přivedla na katedru matematiky na pedagogickou fakultu olomoucké univerzity, kde se stal asistentem profesora J. Nováka. V té době současně pracoval Miroslav Laitoch pod vedením profesora O. Borůvky na své rigorosní práci o teorii rozkladů na množinách. Obhájil ji v roce 1950 a získal tak akademický titul doktora přírodních věd. V letech 1952-55 absolvoval interní aspiranturu u profesora Borůvky v Brně. Zabýval se přitom otázkami lineárních diferenciálních transformací. Kandidátskou práci Aplikace teorie dispersí v oboru lineárních homogenních diferenciálních rovnic 2. řádu obhájil v roce 1956. Po ukončení aspirantury se vrátil do Olomouce na Vysokou školu pedagogickou, která byla později začleněna do Univerzity Palackého. V roce 1957 zde byl jmenován docentem a již od roku 1960 zastával funkci vedoucího katedry matematické analýzy. V roce 1965 následovalo Laitochovo jmenování mimořádným profesorem a o pět let později (1970) jmenování profesorem řádným. Dlouhou dobu působil jako děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.

Odborný zájem Miroslava Laitocha byl zpočátku zřejmě díky jeho učiteli profesoru O. Borůvkovi zaměřen na algebru. Posléze se však těžištěm jeho vědecké práce stala matematická analýza, a to zejména diferenciální rovnice. Problematiku řešenou v jeho pracích je možno rozdělit do čtyř hlavních oblastí: a) zobecnění Floquetovy teorie na rovnice s obecně neperiodickým koeficientem, b) ortogonální vlastnosti řešení rovnice (q), c) rozložení nulových bodů řešení rovnice (q), d) zavedení a vyšetřování vlastnosti řešení průvodní rovnice při bázi $ [\alpha, \beta]$ k rovnici (q), kde (q) značí dif. rovnici y'' = q(t).y .
 

Literatura:

1. Voráček, J.: K padesátinám prof. Miroslava Laitocha. Pokroky matematiky, fyziky a astronomie. 17 (1972), str. 163-164.

2. Staněk, S.; Zedek, M.: Významné životní jubileum profesora Miroslava Laitocha. Pokroky matematiky, fyziky a astronomie. 27 (1982), str. 117-118.

3. Fuka, J.; Staněk, S.: Šedesátiny profesora Miroslava Laitocha. Matematika a fyzika ve škole. 12 (1981-82), str. 424-425.
 

Autor:  Pavel Šišma